Država, institucije i ISO sistemi upravljanja


Kategorija: ISO sistemi upravljanja / Značaj i tržište


| Uvod

Sistem upravljanja okolišem brine o državi često i više nego što o okolišu brine država.

Sistem upravljanja energijom često brine o energiji više nego što o energiji brine država.

Itd.

A da li država, kao aparat, kao sistem, dovoljno koristi ono što ISO sistemi upravljanja nude?

Nedovoljno


Gdje bi bio npr. Balkan da dosljedno koristi ISO 9001?

Odgovor ovdje nije potreban,

dovoljno je i samo ovo pitanje.


| Koji standardi državi mogu biti najkorisniji?

💡 Najčešće:

  • ISO 9001 – upravljanje kvalitetom
  • ISO 27001 – sigurnost informacija
  • ISO 45001 – zdravlje i sigurnost zaposlenih
  • ISO 14001 – upravljanje okolišem
  • ISO 50001 – upravljanje energijom

Primjenjivi su na mnoge upravne nivoe i institucije – bez izuzetka.

A eventualni ISO standard „Sistem upravljanja u državnim institucijama“?

Ali takvog još nema.


| Specifični problemi u praksi

Ako je sistem upravljanja u firmi „stvar“ direktora, jer on sistem uspostavlja, nadzire, koristi i za njega je odgovoran, da li je onda sistem upravljanja npr. gradom „stvar“ gradonačelnika?

Šta je onda sa gradskim upravnim organima?

Da – javni sektor ima svoje „posebnosti“:

  • Miješaju se demokratski i upravljački principi
  • Upravljanje javnim institucijama razlikuje se od upravljanja firmama
  • Promjene vlasti prekidaju započete ili uspostavljene sisteme rada.
  • Odgovornost je „razvučena“.

Ali, kod principijelnih i jasnih sistema rada, nikakve posebnosti ne smiju imati prevagu.

Svugdje mora biti jasno:

  • Kako sistem radi
  • Ko je za šta nadležan i odgovoran
  • Kako se provodi unutrašnja kontrola
  • Kako se mjere rezultati
  • itd

Ako nije tako – imamo haos.


| Zaključak

ISO standardi u državnim institucijama imaju smisla samo ako se žive u praksi.

Ako služe da se zadovolji forma – šteta je veća nego korist.
Ako se koriste kao alat za uređenje rada – razlika je vidljiva i zaposlenima i građanima.

U državnim institucijama

odgovorno upravljanje nema alternativu.


ISO ima kapacitet da tu jako pomogne..

Komentiraj